Innersense Organic Beauty Hydrating Cream Hairbath, 946 ml

Moisturising shampoo ideal for thick hair

£67.09 £74.55 -10%

(£70.92 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 946 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all hair types
  • Nourishes the scalp
  • Silicone-free & vegan
  • Cruelty-free Cruelty-free
  • Silicone-Free Silicone-Free
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Rahua Hydration Conditioner, 275 ml

Innersense Organic Beauty Hydrating Cream Hairbath, 946 ml £67.09 (£70.92 / l)
Rahua Hydration Conditioner, 275 ml £35.20 (£128.00 / l)
Total price: £102.29
Description

Enjoy a healthy scalp and intensive moisture. The Hydrating Cream Hairbath provides intensive moisture and strengthens thick hair types from within. Sage essential oil and tamanu oil regulate sebum production while valuable plant-based softeners contribute to smoothing the outer cuticle. This hydrating shampoo preserves hair elasticity whilst providing weightlessness and freshness. This is a silicone-free formula.

Application:

  • Apply a small amount of shampoo to wet hair.
  • Gently massage the hair and scalp with your fingertips.
  • Rinse thoroughly.
  • Repeat application if needed.

Tip: This product is also available as a refill.

Item no.: CF-ISSH022
Content: 946 ml
EAN: 852415001444
Manufacturer No.: ISSH022
Brand: Innersense Organic Beauty
Product Types: Shampoos
Hair Type : For all hair types
Properties : Cruelty-free , Silicone-Free, Moisturising , Vegan
Area of Application : Hair
Legal guarantee & manufacturer details

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Innersense Organic Beauty Hydrating Cream Hairbath

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review