Christophe Robin Regenerating Mask with Prickly Pear Oil, 75 ml

Nourishing mask for added shine

£20.24

(£269.87 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

Only 1 item in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all hair types
  • Especially for dry/damaged hair
  • Counteracts split ends
  • Available @ store Available @ store

Frequently bought together with RAVI Born to Shine Reconstruction Line N°1 Restructuring Shampoo, 250 ml

Christophe Robin Regenerating Mask with Prickly Pear Oil, 75 ml £20.24 (£269.87 / l)
RAVI Born to Shine Reconstruction Line N°1 Restructuring Shampoo, 250 ml £30.36 (£121.44 / l)
Total price: £50.60
Description

A mask that should not be missing from your hair care routine.

The Regenerating Mask is beneficial for dry or damaged hair by immediately restoring radiance. Thanks to the prickly pear oil it contains, a rare and valuable active ingredient, the appearance of split ends is improved. Hair feels stronger and visibly shinier.

Application:

  • After shampooing, massage a small amount onto the scalp and the lengths and ends of the hair.
  • Leave it on for 5 minutes, then rinse thoroughly.
Item no.: ATO-481-004
Content: 75 ml
EAN: 5060746512415
Manufacturer No.: 481-004
Brand: Christophe Robin
Product Types: Masks
Hair Type : Dry hair , For all hair types
Properties : Available @ store
Area of Application : Hair
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetearylalcohol, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Alcohol, Behentrimoniumchloride, Glycerin, Cetrimoniumchlorid, Parfum, Sodium Benzoate, Isopropanol, Behenyl/Stearyl Aminopropanediol Esters, Disodium Edta, Potassium Sorbate, Tocopherylacetat, Linoleic Acid, Geraniol, Linalool, Caramel, Limonene, Inula Crithmoide Flower/Leaf Extract, Citric Acid, Linolenic Acid, Hydroxy Citronellal, Coumarin, Opunita Ficus-Indica Fruit Extract, Amyl Cinnamal, Citronellol, Benzyl Salicylate, Tocopherol (Vitamin E)

Available at the Cosmeterie store
Product videos:

Tutorial

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Christophe Robin Regenerating Mask with Prickly Pear Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder