Kérastase Discipline Oléo-Relax, Refillable (75 ml)

Softer hair with maximum volume

£47.94 £68.49 -30%

(£639.20 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Refillable

Only 1 item in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For unruly hair
  • Intensive moisturising care
  • Anti-frizz control

Frequently bought together with Kérastase Specifique Bain Divalent, 250 ml

Kérastase Discipline Oléo-Relax, Refillable (75 ml) £47.94 (£639.20 / l)
Kérastase Specifique Bain Divalent, 250 ml £22.54 (£90.16 / l)
Total price: £70.48
Description

With Discipline Oléo-Relax, you can look forward to a control-in-motion hair oil that shapes and moisturises unruly hair without sacrificing volume. The oily formulation envelops the hair with notes of green peach, refreshing bergamot, jasmine, rosewood and lily of the valley. A base note of cedarwood and musk perfects the fragrance composition.

Top-class properties:

  • Gives unruly hair lasting frizz control
  • Moisture-induced volume
  • 24 hours of hair control - even in high-humidity regions
  • Moistures the hair fibres
  • Heat protection up to 230 °C

Application:

  • Apply 1-2 pumps of the product to wet or dry hair - lengths and ends.
  • Do not rinse.
Item no.: Xla-LHLo-E4182000
Content: 75 ml
EAN: 3474637219598
Manufacturer No.: E4182000
Brand: Kérastase
Product Types: Oils
Hair Type : Damaged hair , Volume
Area of Application : Hair
Ingredients (INCI)

Isododecane, Dimethicone, C11-13 Isoalkane, Caprylic/Capric Triglyceride, Dimethiconol, Amodimethicone, C12-15 Alkyl Benzoate, Citronellal, Linalool, Plukenetia Volubilis (Inca Inchi) Seed Oil, Geraniol, Eugenol, Benzyl Alcohol, Rosa Canina Flower Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Tocopherol (Vitamin E), Parfum

Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kérastase Discipline Oléo-Relax

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder