i+m Naturkosmetik Cell Power+ Botanical Hydrating Essence, 100 ml

Balancing facial spray with longevity properties

New!

£12.77

(£127.70 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For mature & discerning skin
  • Refreshing, regenerating & nourishing
  • The ideal moisture booster
  • Perfect as a base for your skincare routine
  • With organic neroli water
  • Vegan Vegan
  • Cruelty-free Cruelty-free

Frequently bought together with i+m Naturkosmetik 3-Fold Aloe Vera Hyaluronic Acid Serum , 25 ml

i+m Naturkosmetik Cell Power+ Botanical Hydrating Essence, 100 ml £12.77 (£127.70 / l)
i+m Naturkosmetik 3-Fold Aloe Vera Hyaluronic Acid Serum , 25 ml £18.30 (£732.00 / l)
Total price: £31.07
Description

i+m’s Cell Power+ Botanical Hydrating Essence provides your skin with noticeable hydration thanks to the finest, regenerating organic neroli water, and helps your skin feel balanced. This facial toner combines pure lightness with the ‘Longevity’ skincare approach – for a beautiful complexion that lasts. The fine mist envelops you in a delicate, floral fragrance and perfectly prepares your face for your daily skincare routine. Whether used straight after cleansing or as a refreshing spritz on warm days, the alcohol-free formula invigorates your senses, enhances your radiance and gives you a moment of mindful respite.

Application: After cleansing, or whenever you need a refresh, apply directly to the skin or using a cotton pad, and enjoy the delicate fragrance.

Item no.: XEC-IM-72100
Content: 100 ml
EAN: 4037904721003
Manufacturer No.: 72100
Brand: i+m Naturkosmetik
Product Types: Facial Waters & Toners
Skin Type : Mature skin
Properties : Vegan, Cruelty-free , Anti-Aging, Moisturising
Area of Application : Face
Particularly suitable for : Women , Men
Ingredients (INCI)

Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Water, Lactobacillus Ferment, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Oil[1], Linalool[1], Terpineol[1]

  1. Natural component of floral water
Legal information
Manufacturer: i+m NATURKOSMETIK BERLIN GmbH, Greifswalder Str. 214, 10405, Berlin, Germany, info@iplusm.berlin, iplusm.berlin

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for i+m Naturkosmetik Cell Power+ Botanical Hydrating Essence